Děti jsou rozděleny do 3 tříd.
Celkem je v MŠ 50 dětí.
Pracovníci MŠ
Školka sídlí v klidné městské čtvrti Daliměřice ve zcela nově postavené moderní přízemní budově, je obklopena zahradou v přírodním stylu, osázenou stromy a keři s hracími prvky z akátu s nerovným terénem a kopci a s vodním prvkem.
MŠ je waldorfského typu a pracuje na základech waldorfské pedagogiky jako alternativního směru výchovy dle vzdělávacího programu Waldorfská mateřská škola.
Cílem výchovy dětí v naší školce je rozvíjet dítě po všech jeho stránkách s respektem k jeho zvláštnostem ve vývoji jako osobnost. Pracujeme přirozeným způsobem, zabýváme se s dětmi praktickými činnostmi (pečení, úklid, péče o květiny, zvířátka, práce na zahradě,…), nevytváříme umělé situace, ale vše prožíváme doopravdy. Naše prostředí je plné přírodních materiálů, látek, dřeva, pracujeme s ovčí vlnou, hedvábím, včelím voskem a přírodními barvami. Hračky nekupujeme, ale většinu jich vyrábíme, šijeme panenky a zvířátka, v tomto nám často pomáhají i rodiče dětí. Dále dětem ke hře nabízíme přírodniny (kamínky, dřívka, špalíky, kaštany…apod).
Pracujeme s rytmem, čímž rozvíjíme vůli dítěte, jako důležitou část osobnosti v tomto věku velmi tvárnou (rytmus při hrách, ale i rytmus dne, týdne, roku).
Pracujeme s napodobováním (dítě následuje učitelku a dělá to, co ona) bez velkých a zbytečných příkazů a zákazů.
Rozvíjíme umělecké cítění a tvořivost (zpěv, akvarely, modelování včelím voskem, kresba voskovými bločky,…). Nikdy neurčujeme téma výtvarného projevu dítěte, výtvarný projev chápeme jako vnitřní výpověď dítěte a jeho prožitků.
O dítě se aktivně zajímáme ( pozorování, rozhovory s rodiči a mezi pedagogy).
Myšlení dětí rozvíjíme při praktických situacích, povídání v kruhu, nikdy ne uměle-výukově. Nepoužíváme žádnou audio ani videotechniku či televizi.
Spolupráce s rodinou dítěte a vzájemná pomoc je stěžejním pilířem naší práce. Pro rodiče a děti pořádáme téměř každý měsíc slavnosti, kde rodič vidí, jak jeho dítě pokročilo ve vývoji a co nového se naučilo. Rodiče se scházejí též na pravidelných Rodičovských večerech, kde se povídá o školce, dětech, ale i vyrábí spousta zajímavých věcí. Vyvrcholením každoroční činnosti školky je Jánský jarmark, který pravidelně pořádáme se Spolkem rodičů a přátel WMŠ v prostorách školky a zahrady. Jeho finanční výtěžek je pak věnován na nákup zařízení a potřeb pro děti.
Praravidelně 3x týdně v druhém pololetí školního roku probíhá příprava předškoláků na vstup do ZŠ.
Naše mateřská škola se jako alternativní začínala rozvíjet po sametové revoluci v roce 1989. Již v roce 1990 proběhly první přednášky a kursy pořádané panem Dr. Josefem Bartošem zaměřené na waldorfskou pedagogiku. Za pomoci přátel ze zemí bývalé západní Evropy (hlavně Německa a Holandska) se začalo formovat v Čechách zázemí pro nový druh pedagogiky pro nás dosud neznámý. V této době pracovala ve školce paní ředitelka Květa Loukotová a ta dala vývoji ve směru k waldorfské pedagogice zelenou.
Waldorfská mateřská škola (dále jen WMŠ) s kapacitou 50 dětí vznikla za podpory sdružení rodičů a se souhlasem zřizovatele, uděleným k 1. 1. 1997. Statut „waldorfská“, jež je udělovaný Mezinárodním sdružením waldorfských mateřských škol ve Stuttgartu, získala k 13. 5. 1997.
18.9.2013 byl položen základní kámen nové budovy školky a z prostředků zřizovatele - Města Turnov byla postavena nová budova školky, jež je vybavena přírodními materiály a plně slouží potřebám malých dětí předškolního věku. Nová budova byla otevřena 1.9.2014