Ukázka vzdělávací praxe - únor 2023

Milí rodiče, 

v měsíci únoru jsme si povídali o tom, co se skrývá pod zamrzlou hladinou, i když moc mrazu a sněhu nebylo

poznávali jsme ryby našich vod, lovili jsme je a počítali, třídili podle tvaru a vzoru, při rozcvičce jsme se naučili říkanku "Mrzne a mrzne a mrzne, ten kdo se neschová zmrzne...", zahráli jsme si na štiku, která loví ve svém revíru, s dřevěnou skládačkou jsme sestavovali rybu dle předlohy, naučili jsme se hudebně pohybovou hru "O vodníčkovi", vyprávěli jsme si pohádku o neposlušném vodníčkovi a hlasově jsme improvizovali smutek, radost, smích, procvičili jsme si cviky s obručí motivované vodníčkem z pohádky. Upozornili jsme se na možná nebezpečí ledu a mrazu. Uvolněnou ručku jsme potrénovali na grafom .listu - obloučky(vlnky),inkoustem jsme si pokryli vystřiženou rybku a zmizíkem dokreslili šupinky. Procvičili jsme paměť - opakovali jsme druhy ryb, odhadovali jejich skutečné velikosti a povídali si o jejich životě. 

Ten umí to a ten zas tohle bylo téma o řemeslech a povoláních. S obrázky povolání  jsme rytmizovali, zpívali , sestavovali s víčky odstíny barev, s bee bot  včelkou jsme programovali cesty - např. co potřebuje kominík ke své práci?, Jako architekti navrhovali svůj dům - spojování bodů na pracovním listu, z různých stavebnic sestavovali domy, v NH na restauraci jsme se učili slušnému chování a obsluhování, s říkadly Kovej, kovej kovaříčku jsme si zacvičili a procvičili nožní klenbu, s kosmonauty jsme se vydali do vesmíru- kluci si postavili raketu, oblékli si "skafandr" a nakonec jsme vytvořili moc hezké kolážes ozvučnými dřívky jsme si zamuzicírovali Kalamajku, zahráli na čištění komínu, navštívili městské Muzeum - to se dětem hodně líbilo( horolezecká expozice, archeologie, mineralogie, tvoření šperků, historické raznice atd..)zabrousili jsme do minulosti - jak lidé dříve žili. Kluci Knížkovi nám přinesli obrázky policistů z minulosti až po přítomnost. Jako pekaři jsme modelovali pečivo, cukrovinky, na písničku Vilém peče housky jsme si zacvičili, protáhli jsme si svaly na lavičce přitahováním po břiše, po zádech, na žebřinách posílily břišní svaly - kyvadlo, přitahování nohou, předávali jsme si obruče nad hlavou  jako horníci, jako hodináři jsme po kruhu v rytmu tik tak konaly dřepy, stoj...

při dýchánkové abecedě jsme si odpočinuli a věnovali se nádechu nosem a výdechu ústy . 

Dopravní prostředky , značky a doprava ve městě nás hodně bavila. Šli jsme se podívat na vlakové nádraží - příjezd a odjezd osobních vlaků, rychlíku i nákladního vlaku, pozorovali jsme průvodčího, strojvedoucího, naučili jsme se dlouhou básničku s jazykolamem o vláčku, vymýšleli jsme slova na písmeno Š, popisovali jsme obrázky s dopravními situacemi - co je dobře a co je špatně. Při procházce jsme poznávali dopravní značky, učili se správně rozhlížet před přechodem, procvičili jsme si rody podst. jmen ten, ta, to.  Zakreslovali jsme koleje a projeli dráhu s vláčkem - obtisk koleček , sestavovali jsme město , vláčky a koleje, naučili jsme se hudebně pohybovou hru " Čím pojedeme", procvičili jsme pravolevou orientaci - směr jízdy dopravních prostředků, zahráli jsme si na závodní auta - paměť, pohyb, barvy. Při velkém tělocviku jsme si procvičili kotoul vpřed, prolézali jsme tunelem, přeskakování vyvýšené lávky, válení sudů, chůze po terapeutických kamenech. 

Terezka J. nám přinesla knížku o mašinkách, kterou jsme si četli před spaním. 

Také jsme si zavedli individuální vyprávění pohádek . Procvičujeme tím slovní zásobu, jazykový cit, odvahu povídat před ostatními. 

 IMG 4186IMG 4201IMG 4156


Vytvořeno 8.3.2023 11:57:20 | přečteno 19x | jana.dontova
load