Ukázka vzdělávací praxe - leden 2021

Dobrý den,

všechny Vás moc zdravím, o dovolte, abych Vám přiblížila krátké ohlédnutí za uplynulý měsíc.

Po svátcích jsme začali tříkrálovým týdnem, kde jsme se s betlémskou hvězdou vydali na cestu. Naučili jsme jména králů, určovali hlásku na začátku slova, psát počáteční písmena, vyrobit si postavičky z papíru, dětem se moc líbila koleda " My tři králové ", kterou si zpívají ještě dnes.:-)Zvládli jsme prac. listy s labyrinty, porovnávali jsme více x méně x stejně a nezapomněli jsme procvičit správné držení tužky při grafomotorickém cvičení " chvost komety", ke kterému si děti dokreslily dárky , které dostaly od Ježíška. Téma jsme zakončili návštěvou Rybiček v naší třídě. Děti převlečené za Tři krále nám zazpívaly a "požehnaly" do nového roku.

Sněhová nadílka nám přeje a tak bylo přirozené, začít si povídat o zimě. Písnička "Jede zima jede" nás krásně rozpohybovala. Holčičky byly Sněhurky a kluci koníčci s rolničkami, vzniklo pěkné muzicírování. Užili jsme si sníh , chodili jsme stavět sněhuláky, jezdit na ježdících a samozřejmě občas proběhla i koulovačka:-) radovánky jsme museli proložit i přípravou na školu. Procvičovali jsme pravolevou orientaci, počítali jsme se sněhulákem od 1 -10, prostorové pojmy, vytleskávali jsme slabiky, tvořili sněhuláky obtištěním bublinkové folie - to byla velká zábava, vyhledávali jsme stejné vločky i pod lupou , některé děti to motivovalo k vystřihování vloček, takže to občas ve třídě podle toho vypadalo:-) vločka kam se podíváš.....někteří si s chutí modelovali sněhuláčky. Co nám dělalo potíže, bylo popsat obrázek vlastními slovy ve větách. Př .: na obrázku vidím děti jak se koulují, lyžují , ....Bylo by dobré toto procvičovat, aby si děti upevňovaly slovní zásobu, výřečnost a zrakové vnímání. U některých dětí je slyšitelná špatná výslovnost hlásek. Doporučuji se zkontaktovat s logopedkou a trénovat. My v činnostech zařazujeme logopedické hrátky, artikulační cvičení či dechová cvičení, ale bohužel nemůžeme řeč napravovat.

Třetí lednový týden jsme pokračovali tématem "Co se skrývá pod zamrzlou hladinou" - kluci si postavili houseboat z dřevěných kostek a chytali rybičky, které jsme se pak učili poznávat. Zaujalo je i video s Jakubem Vágnerem jak lovil sumce a kapry. Pohádka o vodníčkovi , který málem přimrzl, nás poučila o nebezpečí ledu a mrazu. Zahráli jsme si pohybovou hru " Pláče vodníček", a zacvičili zábavné cvičení s obručí, někteří se chlubili , že ho předvedli i doma trénovali jsme uvolnění ruky při nácviku graf.cv. "vlnky" na magnetické tabuli. Děti zaujala sluchová hra " Na sumce", poslepu hledaly cestu podle cinkání zvonečku. Co by to bylo za zimu, kdybychom nevyzkoušeli pokus - dali jsme zamrznout malé autíčko.

Měsíc jsme zakončili "Lesními zvířaty v zimě" vytvořili jsme si společenskou hru " Cesta ke krmelci" a z ruliček zvířatka, natiskali jsme stopy a hra mohla začít. Je to obdoba člověče nezlob se, děti vydržely hrát vždy do konce. Příběh " O nepříteli lesa" nás seznámil s názvy zvířat, novými pojmy - pytlák, past . Některé děti si našli cestu ke hře Pextrio při které si procvičili názvy samec, samice a mládě. V herně jsme si zahráli na zajíce, který umí skákat, běhat a kličkovat a také jsme procvičili paměť básničkou o jezevci a zajíci. Písnička " Běží liška k Táboru nás provázela celý týden. Také jsme v lese hledali stopy a poslouchali ťukání datla. V pracovním listu jsme hledali správnou cestu stop ke zvířátku , procvičili skoky zajíce - grafomotorika, a předváděli jsme pohyb a zvuky zvířátek z lesa. Radost nám udělal zajíček, kterého jsme namalovali a zachumlali do pelíšku.

Snad jsem Vás moc neunavila čtením, ale od některých z Vás mám vždy pozitivní zpětnou vazbu, že děti o zážitcích doma vypráví a tak mi dělá radost Vás seznámit s tím, co děti prožívají a naučí se.

Pokud se chce kdokoliv k něčemu vyjádřit , poradit , či by stál o zprávu v emailu , jsme k dispozici. Při běžném provozu je to náročné, ale ke krátké ind. schůzce jsme nakloněni.

IMG 0124IMG 0103IMG 0122

Vytvořeno 5.2.2021 19:18:14 | přečteno 125x | jana.dontova
 
 
load